![mai-photo-platom-1](https://platom.iis.p.lodz.pl/wp-content/uploads/2020/11/mai-photo-platom-1.jpg)
![mai-photo-platom-2](https://platom.iis.p.lodz.pl/wp-content/uploads/2020/11/mai-photo-platom-2.jpg)
PLATOM Cloud
W Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ do obsługi cyfrowej platformy PLATOM zbudowano chmurę obliczeniową (akronim PLATOM Cloud). Projekt systemu oparty jest na kontenerach z możliwością ich wdrażania do chmury. Zastosowanie kontenerów pozwala na wykorzystanie chmur publicznych a także prywatnych w lokalizacji wskazanej przez klienta. Model bazujący na wirtualizacji i agregowaniu zasobów.
Punktem wyjścia dla opracowanej koncepcji protokołów komunikacyjnych platformy PLATOM jest ogólny model architektury, uwzględniający przepływ danych pomiędzy pięcioma podstawowymi typami komponentów wchodzących w jej skład, tj. komponenty pomiarowo-sterujące i serwisowe w tym centralne, obliczeniowe, znaczników czasowych, GUI i danych. Wzorując się na rozwiązaniach obecnych w systemach automotive zbudowano architekturę kontrolera i technologii platformy komunikacji danych zwany dalej TomoPS. Faktyczną komunikację zdecydowano się oprzeć na modelu Publisher-Subscriber, który zrealizowano przy użyciu brokera komunikatów, przeznaczonego do wydajnej pracy w środowisku rozproszonym i chmurowym, umożliwiającym przetwarzanie w czasie rzeczywistym bardzo dużej ilości zdarzeń. Usługa brokera wiadomości pełni rolę komponentów centralnych, których zadaniem jest pośredniczenie w komunikacji między nadawcami strumieni danych (pogrupowanych według tzw. tematach) i ich odbiorami. Przydatność takiego podejścia pod kątem budowy platformy na bazie takiego modelu potwierdziły testy obciążeniowe symulujące przepływ danych pomiarowych i sterujących między wieloma jednostkami.
Elementy systemu
W celu realizacji opisanych funkcjonalności w skład platformy PLATOM zostały włączone komponenty pomiarowo–sterujące oraz komponenty usługowe.
Komponenty pomiarowo – sterujące to urządzenia z dedykowanym oprogramowaniem przeznaczonym do zbierania danych z urządzeń pomiarowych służących do monitorowania stanu procesu (tomograf, kamera, przepływomierz itp.) oraz do ustawiania wartości nastaw na urządzeniach aktywnych procesu (falowniki itp.).
Komponenty usługowe z kolei odpowiedzialne są za realizację poszczególnych usług platformy PLATOM i nie są podłączone bezpośrednio do urządzeń pomiarowych i sterujących procesu. Pracują jako elementy chmury PLATOM Cloud w postaci modułów programowych na dedykowanych komputerach serwerowych. W ramach tych komponentów realizowane są następujące funkcjonalności:
- repozytorium
- moduł obliczeniowy
- rekonstrukcja dwu- i trójwymiarowych obrazów tomograficznych,
- analiza i przetwarzanie obrazów cyfrowych,
- modelowanie statystyczne procesów,
- wnioskowanie rozmyte,
- analiza dużych zbiorów danych,
- moduł czasowy
- dystrybucja znaczników czasowych,
- moduł bazy danych do składowania i dystrybucji
- danych pomiarowych,
- obrazów tomograficznych,
- wyników analizy statystycznej i przetwarzania obrazów,
- wyników wnioskowania rozmytego,
- metadanych o składowanych danych.
- moduł centralny
- usługa brokera wiadomości,
- moduły GUI
- TomoKISStudio,
- National Instruments.
![](https://platom.iis.p.lodz.pl/wp-content/uploads/2020/11/platom-cloud-1.jpg)
Schemat chmury obliczeniowej (PLATOM Cloud) zbudowanej w Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ
Do zadań obliczeniowych zatrudniona została stacja serwerowa SuperMicro (7049GP-TRT). Serwer został wpięty w model chmury PLATOM Cloud i dostępny jest jedynie z poziomu sieci Instytutu lub jako klient sieci VPN. Stacja serwerowa zarządzana jest przez system operacyjny Windows Server.
Serwer obliczeniowy przewidziany jest do realizacji zadań związanych z:
- rekonstrukcja obrazów tomograficznych,
- analizą i przetwarzaniem obrazów,
- analiza statystyczną danych,
- wnioskowaniem rozmytym,
- oraz analizą danych mechanizmami Big-Data.